Mis on refurb’itud arvuti?

Arvutit ostes on sul laias laastus kolm võimalust: uus, kasutatud ja refurb’itud arvuti. Esimesed kaks selgitamist ei vaja. Mis on kolmas alternatiiv ja miks me Digistepis seda sulle pakume?

Refurb’imine on protsess, mille käigus võetakse (vähe)kasutatud arvuti ning tehakse see seest ja väljast praktiliselt uuevääriliseks. Teisisõnu käib jutt arvuti põhjalikust värskenduskuurist.

Seadmeid refurb’itakse ennekõike seetõttu, et see lihtsalt on mõistlik. Refurb’imisse jõuavad ainult selleks sobivad seadmed – äriklassi arvutid, millel on veel kuhjaga kasutusressurssi.

Milliseid arvuteid refurb’itakse?

Refurb’itakse ainult korralikke ja võimsaid äriklassi arvuteid. Eelnevalt on need kasutuses olnud mõnes suurfirmas, ajaliselt umbes paar-kolm aastat. Äriklassi arvuti kohta on see kasutusaeg väga lühike, sest erinevalt odavklassi arvutitest on need loodud pikalt kestma. Küsimusele, miks siis suurfirmad korralikud masinad „hüljanud“ on, leidub lihtne ja loogiline vastus.

Spetsialistid nagu näiteks disainerid või IT-arendajad vajavad oma tööks tipptasemel arvuteid, et jooksutada suurt jõudlust nõudvaid eriprogramme. Praeguse trendi kohaselt sellistes ettevõtetes arvuteid enam välja ei ostetagi, seadmed hoopis liisitakse. Ajaks, mil on välja tulnud uued võimsamad mudelid, on eelmiste arvutite liisingperiood läbi ja need antakse liisingfirmale tagasi. Enamike kasutajate jaoks on sellised arvutid aga endiselt tasemel, seda eriti pärast refurb’imist. Seega ei tasu karta, et refurb’itud arvutite näol on tegu katkiste või viledaks kulunud masinatega, millele eluvaim sisse puhutakse.

Refurb’imine annab uue elu

Refurbimine

Refurb’imise ehk värskendusprotsessi käigus vaatame üle arvuti füüsilise ja vaimse tervise. See tähendab, et värskendame nii riist- kui ka tarkvara. Töö näeb välja selline:

  1. Vanad andmed kustutame nii, et neid pole hiljem võimalik taastada
  2. Testime põhjalikult arvuti riistvara
  3. Puhastame ja vahetame välja kulunud komponendid
  4. Paigaldame uue operatsioonisüsteemi (Windows 10) ja soovi korral ka lisatarkvarad
  5. Komplekteerime seadme koos kaablite ja muu vajalikuga
  6. Pakendame arvuti turvaliselt ja esteetiliselt

Tulemuseks on uuega äravahetamiseni sarnane võimas arvuti, mille saab Digistepist kätte uue tavaklassi arvuti hinnaga või isegi soodsamalt. Näiteks jäävad refurb’itud lauaarvutite hinnad vahemikku 150-500 €, sülearvutid maksavad 250-1000 €. Samasugused mudelid on uhiuuena vähemalt kaks kuni viis korda kallimad, vahel rohkemgi.

Olukorras, kus tuleb otsustada, kas osta täiesti uus ja odav tavaklassi seade või refurb’itud äriklassi arvuti, tasub kindlasti eelistada viimast. Seda soovitaks iga IT-ilmas orienteeruv spetsialist. Saagiks on igal juhul võimsama protsessori, kvaliteetsema korpuse ja vastupidavama akuga seade.

Miks mitte kasutatud arvuti?

Kasutatud ja refurb’itud arvuti vahel on suured erinevused. Pruugitud masina puhul on kasutamisjälgi enamasti tunda ja näha – seade on seest tolmune, klaviatuur kulunud, süsteemi võivad koormata eelmise kasutaja programmid jne. Kui tootmiskuupäev jääb kaugemasse minevikku, on ka seadme tehnilised näitajad iganenud.

Refurb’itud arvuti sarnaneb olemuselt uuele masinale. Ka kasutuskogemus on sama, mis uue arvuti puhul, sest ostes saad sa värske ja puhta seadme, mis on isegi pakendatud nagu uus.

Refurb’imisest võidavad kõik!

Taolisest taaskasutusest võidavad tegelikult mitu osapoolt: ettevõtted, kel on tarvis oma tehnikast vabaneda, tarbijad, kes saavad soodsalt tipptasemel arvuti, ning muidugi ka loodus: ei pea tootma nii palju uusi arvuteid ja tekib vähem elektroonilisi jäätmeid.  

Näiteks ühe sülearvuti tootmiseks kulub:

Refurbimine

Aastas toodetakse maailmas üle 160 miljoni sülearvuti. Samal ajal hävitatakse ainuüksi Euroopa Liidus iga päev 160 000 sülearvutit, mille õigesti käitlemata jätmisel võivad prügimäele sattuda mürgised ained. Neid arvuteid saaks julgelt taaskasutada, pidurdades niiviisi ületootmist ja -tarbimist. Läbi selle oleks meie ökoloogiline jalajälg väiksem ja ka raha jääks rohkem alles. Digistepis selles suunas igatahes liigumegi.

Garantii 365 päeva

„Nagu uus arvuti“ pole lihtsalt sõnakõlks! Refurb’itud arvuti on vastupidav ja kvaliteetne – selle kinnituseks anname kõigile refurb’itud seadmetele üheaastase garantii. Seega on refurb’itud arvuti soetamine kindel ja riskivaba investeering.